akcesoria zimowe do samochodu

Autor: Sklep motoryzacyjny Euro Parts

5 niezbędnych akcesoriów samochodowych na zimę

Pewne akcesoria zimowe do samochodu są niezbędnym minimum, jakie musi posiadać każdy kierowca. Bądź gotowy na każde warunki i nie pozwól, aby zima Cię zaskoczyła.

Dobra skrobaczka do szyb

Skrobaczka do szyb jest absolutną podstawą, która musi się znaleźć w każdym samochodzie w okresie zimowym. Nie ważne czy garażujesz pojazd, czy też nie.

Prędzej czy później będziesz musiał zostawić samochód pod gołym niebem. Chociażby np. pod sklepem. A w bardzo niskich temperaturach te kilka minut potrafi już zamarznąć szybę.

Jaka skrobaczka do szyb jest najlepsza?

Zależy to oczywiście od Twoich preferencji oraz od Twojego samochodu. Do wyższych samochodów np. typu SUV, dużo lepiej sprawdzą się skrobaczki teleskopowe, dzięki którym sięgniesz w każde miejsce.

Przy wyborze skrobaczki kieruj się głównie: długością ramienia, materiałem ostrza, oraz ewentualnymi dodatkami jak np. szczotka. O ile długość ramienia i dodatki leżą już w Twoich preferencjach, to materiał ostrza jest już trochę inną bajką.

Warto brać pod uwagę takie skrobaczki jak:

  • skrobaczka murska z mosiężnym ostrzem
  • plastikowa skrobaczka do szyb

Te dwa materiały będą najbezpieczniejsze dla Twoich szyb i praktycznie nie ma opcji, aby mogły je w jakikolwiek sposób uszkodzić. Mówimy tutaj o rysach, które mogą pozostawiać np. metalowe skrobaczki. Unikaj ich lepiej jak ognia.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Kolejny obowiązkowy punktem jest zimowy płyn do spryskiwaczy. Jego wymiana jest bardzo istotna ze względów bezpieczeństwa. Zimą szyby samochodowe są dużo bardziej narażone na zanieczyszczenia. Tym sposobem może dojść do sytuacji, gdzie kierowca będzie miał zerową widoczność, co może być bardzo niebezpieczne.

Kolejnym powodem jest to, że zimą letni płyn do spryskiwaczy może zamarznąć i w najgorszym przypadku może nawet rozsadzić zbiorniczek lub przewody. Wtedy naprawa tych komponentów jest niezbędna do bezpiecznej podróży. A można z łatwością uniknąć takich napraw, pamiętając o wymianie płynu.

Czy można mieszać zimowi i letni płyn do spryskiwaczy?

Odpowiedź brzmi jak najbardziej tak. Jest to wręcz wskazane, jeżeli rozpoczynają się już pierwsze przymrozki. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma w sobie alkohol, dzięki któremu płyn po prostu nie zamarza.

Łącząc te dwa płyny, alkohol będzie rozcieńczony i płyn nadal może lekko zamarznąć. Jeżeli nie w zbiorniczku to już na samej szybie. Natomiast możemy być wtedy spokojni, że mróz rozsadzi przewody lub zbiorniczek.

Jeżeli natomiast nie chcesz kombinować, to najlepszą opcją będzie wypryskanie całego płynu letniego i do pustego zbiorniczka wlać już w pełni zimowy płyn do spryskiwaczy.

Odmrażacz do szyb i zamków

Odmrażacz do szyb również posiada w sobie alkohol. Jego zadaniem jest ułatwienie Ci skrobanie szyb, lub totalne wykluczenie tej czynności. Jest to po prostu zależne od temperatury, która jest na dworze. Jeżeli szyba jest jedynie lekko zamarznięta, to odmrażacz do szyb powinien załatwić sprawę bez użycia skrobaczki.

Nie jest to niezbędnik, ale bardziej wysoce skuteczny gadżet, który zdecydowanie ułatwia kierowcom życie. Zwłaszcza z rana kiedy wszyscy śpieszą się do pracy. Warto również wspomnieć o odmrażaczach do zamków lub smarach do uszczelek.

Jeżeli masz problem z otwieraniem drzwi od samochodu w okresie zimowym to te dwa produkty, powinny Ci pomóc.

Antypara i pochłaniacz wilgoci

Zima to również okres o wysokiej wilgotności. Zdarza się, że szyby samochodowe wewnętrzne, są całkowicie zaparowane. Po pierwsze powinieneś wymienić filtr kabinowy, który m.in. zabezpiecza kokpit właśnie przed wilgocią.

Taki filtr możesz zakupić w sklepie europarts.pl. Jeżeli wymiana nie przynosiła oczekiwanych rezultatów to warto się wtedy zastanowić nad innym rozwiązaniem jak antypara lub pochłaniacz wilgoci do samochodu.

Co może być przyczyną parowania szyb wewnątrz samochodu?

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną może być filtr kabinowy. Jeżeli to również nie jest problemem, to warto sprawdzić, w jakim stanie są uszczelki samochodowe w drzwiach oraz bagażniku.

Można spróbować również po prostu umyć szyby, pozbywając się z nich wszelakich zanieczyszczeń, które również mogą być przyczyną. Warto też sprawdzić stan techniczny klimatyzacji.

Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka do szyb jest wysoce skutecznym preparatem, który można porównywać z woskiem do lakieru. Jej zadaniem jest skraplanie się wody i zmywanie jej z szyby przy odpowiedniej prędkości pojazdu. Jest to zazwyczaj ok. 50 km/h.

Jej dodatkowym zastosowaniem jest to, że niewidzialna wycieraczka niweluje zamarzanie szyb. Może nie tyle co niweluje, ale pozwala na łatwiejsze zeskrobanie oblodzenia.

Dodatkowe gadżety i inne niezbędniki na zime

Kolejne akcesoria i gadżety mogą być potrzebne w zależności od Twojego samochodu, lub i nawet sytuacji, w której możesz się znaleźć.

Samostart

Masz problem z uruchomieniem silnika? Samostart jest preparatem, który powinien Ci pomóc. Działa on nawet i w temperaturach dochodzących do -54°C, więc jest on wysoce skuteczny. Przydaje się on w szczególności do starszych samochodów z silnikiem diesla.

Kable rozruchowe

Akumulator szwankuje? W takim przypadku kable rozruchowe mogą stać się Twoim największym przyjacielem. Warto zaopatrzyć się w nie jeżeli wiesz, że akumulator nie jest zbyt nowy.

Prostownik

Jeżeli potrzebujesz kabli rozruchowych, to prostownik może się okazać Twoim drugim najlepszym przyjacielem. Dzięki niemu możesz na spokojnie pozostawić podłączony akumulator do ładowania i nie martwić się z rana, że akumulator może odmówić posłuszeństwa.

Dodatek do paliwa i oleju

Dodatek do oleju i paliwa jest również dobrym rozwiązaniem na okres zimowy. Dzięki niemu rozruch samochodu powinien być dużo łatwiejszy.

Kategorie

Panel użytkownika

Kontakt

Telefon: 574 780 502
Email: allegro@europarts.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
Sobota: 8:00-14:00