Czy można mieszać letni i zimowy płyn do spryskiwaczy?

Autor: Sklep motoryzacyjny Euro Parts

Czy można mieszać letni i zimowy płyn do spryskiwaczy?

Istnieją dwa rodzaje płynów do spryskiwaczy — letni oraz zimowy. W okresie wymaganej wymiany płynu pojawia się pytanie, czy oba te płyny do spryskiwaczy można ze sobą mieszać? W tym krótkim poradniku odpowiemy na to pytanie.

Dlaczego wymienia się letni płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Oba rodzaje płynów posiadają inny skład, dzięki któremu różnią się temperaturą zamarzania. Jest to główny czynnik, dla którego się go wymienia. Dodatkowo zimowe płyny do spryskiwaczy mogą nanosić na szybę cienką powłokę ochronną, która jest hydrofobowa (odpycha wodę).

Dlaczego wymienia się letni płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy — z czym się to wiąże?

Rozpoznanie zamarzniętego płynu nie jest trudne do zdiagnozowania — po prostu spryskiwacze nie będą działały. Nie jest to niestety jedyny problem, jaki może się pojawić. W sporadycznych sytuacjach (ale niestety się one pojawiają) zamarznięty płyn może rozsadzić układ pod wpływem wytworzonego ciśnienia.

Uszkodzeniu mogą ulec:

  • przewody
  • zbiorniczek do spryskiwaczy
  • pompka
  • dysze

Nie są to wysokie koszty naprawy, ale jednak mogą się one pojawić, a jeszcze łatwiej jest je po prostu uniknąć.

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy — jak rozwiązać ten problem?

Kiedy jednak spóźniłeś się z wymianą płynu to jeszcze nic straconego. Jeżeli układ nie został w żaden sposób uszkodzony, to warto umieścić samochód w cieplejszym miejscu jak parking podziemny lub garaż.

Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, to musisz zdać się na ciepło wydobywanego ze swojego pojazdu. W tym celu udaj się na ok. półgodzinną przejażdżkę i sprawdź, czy płyn odtajał. W następnej kolejności jak najszybciej dolej zimowy płyn do spryskiwaczy.

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy - co teraz?

Czy można mieszać ze sobą różne płyny do spryskiwaczy?

W okresie gwałtownych zmian temperatur na niższe należy mieszać letni i zimowy płyn do spryskiwaczy. Zmieszanie się płynów pozwoli uniknąć kompletnego zamarznięcia mieszanki poprzez zwiększenie temperatury zamarzania płynem zimowym. Warto jednak aby płyn zimowy stanowił większość mieszanki, aby temperatura zamarzania była wystarczająca (płyn nie może być za mocno rozcieńczony płynem letnim).

Innym sposobem, lecz mało ekonomicznym jest zużycie całego letniego płynu do spryskiwaczy i zalanie zbiorniczka nowym zimowym. To jednak da 100% pewność, że płyn nie zamarznie, a układ będzie w pełni bezpieczny.

 

Czy można używać zimowy płyn do spryskiwaczy latem?

Zimowy płyn do spryskiwaczy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest na okres zimowy. Jednak jego wymiana na okres letni nie jest aż tak ważna, jak na okres zimowy.

Płyn zimowy zadziała latem dobrze, ale może sobie nie poradzić np. z usuwaniem owadów z szyby, z czym płyn letni radzi sobie rewelacyjnie.

 

Polecane zimowe płyny do spryskiwaczy:

Kategorie

Panel użytkownika

Kontakt

Telefon: 574 780 502
Email: allegro@europarts.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
Sobota: 8:00-14:00