Jak woskować auto?

Jak woskować auto?

Jak woskować auto i jak się za to zabrać? W tym artykule dowiesz się, jak woskować samochód, czy jest to trudne i na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie pracy. Dodatkowo przyjrzymy się, na jakie woski warto zwrócić uwagę i konkretnie, które polecamy.

Woskowanie auta — czy warto?

Wosk samochodowy jest znany od bardzo wielu lat i jest on jednym ze znaków rozpoznawczych świata auto detailingu. Używa się go równie na prostej myjni samochodowej (najczęściej w postaci hydrowosku) jak i w profesjonalnym studiu auto detailingu. Pytanie tylko dlaczego?

Wosk samochodowy tworzy na lakierze samochodu niewidoczną dla ludzkiego oka warstwę ochronną. Chroni ona głównie przed warunkami atmosferycznymi jak deszcze, śnieg, lekki grad itp. To jest jego główne zadanie.

Dodatkowo wosk samochodowy wypełnia wszystkie mikrouszkodzenia jak np. płytkie rysy. Nadaje również lakierowi niesamowitego wyglądu, wydobywając z niego całą siłę koloru.

Dlaczego warto stosować wosk samochodowy?

 • Tworzy na lakierze warstwę ochronną, która chroni przed warunkami atmosferycznymi (np. deszcz, śnieg, lekki grad)
 • Wydobywa z lakieru głębie koloru nadając efektowny wygląd
 • Wypełnia mikrouszkodzenia jak np. małe, płytkie rysy

Jak woskować auto - krok po kroku

Jak woskować auto? – krok po kroku

Jak woskować auto? Nic prostszego! No nie do końca… Woskowanie samochodu nie jest trudne i można to zrobić w praktycznie każdym garażu. Co ważne i potraktuj to jako lekcja numer jeden. Wosk samochodowy powinno się nakładać w garażu, pomieszczeniu lub przynajmniej w cieniu — nigdy na słońcu, ale o tym zaraz. Jeśli jednak pominiesz jakiś krok, możesz wyrządzić swojemu lakierowi niemałą krzywdę, dlatego lepiej przebrnij przez każdy etap.

1. Starannie umyj samochód — największe zanieczyszczenia

Zanim przystąpisz do pracy, to musisz pozbyć się z lakieru wszystkich zanieczyszczeń. Jest to o tyle istotne, że każde mikrozanieczyszczenie może stworzyć na karoserii rysy. W tym celu możesz użyć wody pod wysokim ciśnieniem oraz piany aktywnej. Tutaj możesz użyć silnej piany, ponieważ nie posiadasz obecnie żadnej nałożonej powłoki, więc nie zostanie ona zmyta/uszkodzona.

Opcjonalnie możesz użyć również szamponu samochodowego, wiadra, oraz gąbki. Ta metoda jest również wysoce skuteczna zwłaszcza przy myciu samochodu metodą na tzw. dwa wiadra. W jednym wiadrze woda czysta, a w drugiej woda brudna. Myjesz samochód gąbką z wiadra z czystą wodą, po czym płuczesz ją w drugim wiadrze — z wodą brudną.

 1. Spłucz samochód z największych zanieczyszczeń (zgromadzony muł, gruba warstwa piachu itp.)
 2. Przystąp do mycia (w zależności od wyboru — szamponem lub pianą aktywną)
 3. Po skończonym myciu spłucz jeszcze raz cały samochód usuwając z pojazdu całą chemię z zanieczyszczeniami
 4. Dotrzyj lakier mikrofibrą

Glinkowanie samochodu - dokładne umycie

2. Glinkowanie lakieru — najmniejsze zanieczyszczenia

Lakier wydaje się już idealnie czysty? Jest to najczęściej jedynie złudzenie, ponieważ nadal jest na nim pełno zanieczyszczeń — najczęściej. Przejedź delikatnie palcami po karoserii. Jeśli wyczujesz pod palcami jakieś zgrubienia lub jakieś zniekształcenia to na 99% jest to to czego szukamy. Lakier może być również chropowaty. W tym przypadku należy sięgnąć po glinkę, która jest jednym z najlepszych produktów do czyszczenia lakieru.

Jak glinkować lakier?

 1. Wybierz pierwszy punkt, od którego chcesz zacząć
 2. Spryskaj go lubrykantem do glinki (możesz użyć K2 Klinet lub Smooth Clay Lube)
 3. Przyłóż glinkę do lakieru i zacznij glinkować kulistymi ruchami
 4. Spryskaj kolejny punkt i płynnie przejedź na nią glinką
 5. Dotrzyj całość mikrofibrą

UWAGA: Nie przyciskaj glinki zbyt mocno, ponieważ możesz w ten sposób porysować lakier. Rób to spokojnie i z wyczuciem.

Woskowanie samochodu - jak to zrobić

3. Jak woskować auto? – ostatni etap

Kiedy etap czyszczenia masz już za sobą, to czas przystąpić do nakładania wosku. Nie ma tutaj tak naprawdę nic skomplikowanego, więc pokierujemy Cię jedynie z grubsza, co musisz zrobić. Dodatkowo damy kilka przydatnych rad.

 1. Upewnij się, że cały lakier jest już w 100% suchy — woda może się nagromadzić również w okolicach uszczelek i plastików (sprawdź dokładnie te miejsca)
 2. Otwórz wosk — może przydać się śrubokręt, ponieważ wosk zazwyczaj jest zamknięty szczelnym denkiem
 3. Nałóż na aplikator niewielką ilość wosku — naprawdę wystarczy nabrać go mało
 4. Podobnie jak przy glinkowaniu, przyłóż aplikator do lakieru i woskuj lakier kolistymi ruchami — w ten sposób nie pominiesz żadnego miejsca
 5. Kiedy skończysz cały samochód, to odczekaj ok. 10-15 minut
 6. Zetrzyj wosk od punktu, w którym zacząłeś (wosk najdłużej tam leży) i ścieraj zgodnie ze swoją ścieżką woskowania

PORADA 1: Nie nakładaj wosku zbyt grubo. Jest to nieskuteczne (w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej) i mało opłacalne. Lakier przyjmie tylko jakąś warstwę ochronną, a reszta zostanie starta. Również im grubsza warstwa tym ciężej się ją ściera. Nakładaj cienkie warstwy — one w zupełności starczą.

PORADA 2: Nie woskuj samochodu na słońcu. Wosk zaschnie tak mocno, że będzie praktycznie nie do starcia. Unikaj również elementów gumowych i plastikowych — jeśli nie posiadasz odpowiedniej chemii, to starcie tych elementów jest bardzo trudne.

PORADA 3: Rób małe koła, ale wiele. Im gęściej tym lepiej. Jest to praktyka, która pozwala wywoskować dokładnie każdy punkt. Dzieląc sobie dodatkowo samochód na sektory (np. maska, zderzak, drzwi) bardzo łatwo zrobić całą operacje niezwykle dokładnie.

Jaki wosk samochodowy wybrać

Jaki wosk samochodowy wybrać?

Stworzyliśmy małą listę. Nie sugeruj się kolejnością, ponieważ każdy z tych wosków jest dobry na swój przedział cenowy. W naszym sklepie detailingowym znajdziesz każdy z nich oraz wiele więcej. Dodatkowo możesz też poszukać wosków samochodowych w naszym drugim sklepie motoryzacyjnym europarts.pl.

Wosk samochodowy do 50zł

Wosk samochodowy do 100zł

Wosk samochodowy do 150zł

Jak woskować auto? – podsumowanie

Nakładanie wosku jest proste i przyjemne. Należy jedynie stosować się do wszystkich niezbędnych praktyk, aby nie narobić sobie żadnych szkód (w postaci rys). Pamiętając o tym, aby dokładnie umyć samochód i wszystkich dodatkowych porad jesteś w stanie wywoskować średniej wielkości samochód w ok. godzinę.

Kategorie

Panel użytkownika

Kontakt

Telefon: 574 780 502
Email: allegro@europarts.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
Sobota: 8:00-14:00