Jak zabezpieczyć samochód przed zimą

Autor: Sklep motoryzacyjny Euro Parts

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Niestety wiele osób o tym zapomina, a jest to jednak kluczowy okres dla Twojego pojazdu. To właśnie w zimę Twój samochód zmaga się z najtrudniejszymi warunkami na drodze i zdecydowanie trzeba mu w tym pomóc. Nie daj się zaskoczyć zimie i bądź przygotowany.

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód na zimę?

Zabezpieczenie samochodu na zimę jest niezmiernie ważne dla każdego pojazdu. Oczywiście jakość fabrycznej blacharki jest różna w zależności od marki, ale zimy to zbytnio nie obchodzi. Pewne problemy mogą się po prostu pojawić prędzej lub później.

Ale właściwie co się może stać? Tak naprawdę największym problemem, który ukaże nam się po okresie zimowym, będzie rdza. To właśnie głównie przed nią powinniśmy zabezpieczyć swój pojazd.

Dokładne umycie pojazdu przed okresem zimowym

Pierwszym etapem zabezpieczenia pojazdu będzie jego dokładne umycie. Jest to o tyle ważne, że będziesz miał możliwość wyszukania na lakierze wszystkich niedoskonałości.

Głębsze rysy, odpryski, ogniska korozji i różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą być pierwszym etapem problemu blacharskiego po zimie. Jeżeli odnajdziesz wszystkie te uszkodzenia, to będziesz miał szanse, aby pozbyć się problemu, zanim jeszcze się pojawi.

Mycie samochodu i glinkowanie

Glinkowanie samochodu, czyli usunięcie niewidocznych zanieczyszczeń

Na pierwszy rzut oka samochód może być pięknie umyty. Niestety nic bardziej mylnego. Uwierz mi, że niektóre zanieczyszczenia są bardzo kapryśne i walczą do samego końca. Na szczęście w naszym arsenale posiadamy tajną broń, jaką jest glinka.

Glinka przypomina swoją strukturą zwykłą plastelinę. Jest jednak ona przeznaczona do dokładnego mycia pojazdu, pozbywając się najgłębszych zanieczyszczeń. Glinka nada twojemu lakierowi niezwykłą gładkość i jest to naprawdę odczuwalne pod ręką.

Teraz dopiero można przejść do typowego zabezpieczenia pojazdu. Głębsze rysy i odpryski należy zabezpieczyć zaprawkami, aby nie były one podstawą dla korozji. Już istniejące ogniska będą bardziej skomplikowane i najlepiej, aby pozbył się ich specjalista.

 

Jak dobrze zabezpieczyć samochód na zimę? – lakier i felgi

Jeżeli zrobiłeś już zaprawki i wszystkie niedoskonałości zostały usunięte, to czas zabezpieczyć powłokę lakierniczą. W tym celu należy użyć wosku lub powłoki ceramicznej.

Oba produkty tworzą warstwę ochronną, która zabezpieczy lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi i przede wszystkim przed niskimi temperaturami.

Woskowanie samochodu przed zimą

Zabezpieczenie lakieru samochodowego na zimę woskiem

Wosk samochodowy nadaje lakierowi głębie koloru i wysoki połysk, ale przede wszystkim chroni lakier. Wosk samochodowy tworzy pewnego rodzaju barierę ochronną, dzięki której zabrudzenia nie przylegają tak łatwo do karoserii. Obecnie na rynku znajduje się wiele wosków, które skutecznie zabezpieczą warstwę lakierniczą przed zimą.

Zabezpieczenie lakieru na zimę powłoką ceramiczną

Powłoka ceramiczna jest dużo bardziej wydajna niż wosk samochodowy. Przede wszystkim dlatego, że powłoka jest grubsza, trwalsza, skuteczniejsza i dużo lepsza jakościowo. Grubość lakieru jest mierzony w mikronach i tak samo można policzyć grubość powłoki ochronnej.

Zwykły wosk posiada zazwyczaj ok. 0,05-0,1 mikrony grubości. Powłoka ceramiczna może posiadać nawet i 2-3 mikrony grubości, więc poziom ochrony jest na zupełnie innym poziomie. (Pamiętaj, że nie ma to znaczenia, że nałożysz wosk samochodowy “grubiej”, ponieważ na lakierze zostanie i tak tyle wosku ile przewiduje producent).

Ponadto powłoka ceramiczna tak samo jak i wosk, doskonale nabłyszcza lakier. Jego działanie można zaobserwować w postaci kropelek, które pozostają na karoserii.

Efekt wosku samochodowego i powłoki ceramicznej

Oklejanie samochodu folią ochronną

Jest to bardzo ciekawa alternatywa, zwłasza jeżeli posiadasz nowszy samochód i chciałbyś go zabezpieczyć, najlepiej jak możesz. Tak dokładnie. Jest to chyba najlepsze zabezpieczenie powłoki lakierniczej.

Warstwa takiej foli może posiadać grubość nawet i 180 mikronów. Dzięki temu lakier samochodowy jest praktycznie nie do ruszenia przez warunki panujące na drodze. Oczywiście nie mówimy tutaj o ekstermalnych przypadkach.

W punktach oklejania samochodu (punkt wrappingu) możemy znaleźć folię w niezliczonej ilości kolorów. Jeżeli jednak chcesz zostać przy swoim kolorze, to oczywiście są również folie bezbarwne, które zazwyczaj są dużo tańsze.

Coś na szyby — niewidzialna wycieraczka na zimę

Zabezpieczenie lakieru już za nami. Czas na mniej ważne, ale również istotne elementy, które mogą ułatwić Ci życie. Zima to okres gdzie opady atmosferyczne zdarzają się stosunkowo często. Czy to śnieg, czy to deszcz niewidzialna wycieraczka powinna sobie poradzić.

Niewidzialna wycieraczka jest to również swojego rodzaju powłoka ochronna, która dzięki swoim właściwościom spłukuje wodę z szyby pod wpływem wiatru. Działa ona zazwyczaj przy prędkości ok. 50 km/h. Są jednak jej zarówno zwolenicy jak i przeciwnicy, więc musisz sam sprawdzić, czy jazda z nią jest dla Ciebie komfortowa.

Jak zabezpieczyć felgi i opony na zimę?

Warto również zabezpieczyć felgi i opony woskiem, aby pozostałe one czyste na dłużej, oraz by się po prostu nie niszczyły. Wiele osób wybiera jednak zmianę felg z aluminiowych na felgi stalowe, ponieważ sól drogowa może łatwo zniszczyć felgi aluminiowe. No właśnie…

Sól drogowa a samochód

Sól drogowa, a zabezpieczenie samochodu na zimę

Sól drogowa jest sypana w każdą zimę. Wystarczy mały przymrozek, a już jest rozsypywana na ulicach. Oczywiście to dobrze, ponieważ bezpieczeństwo przede wszystkim, ale karoseria samochodu ma na co narzekać.

Sól drogowa powoduje powstawanie rdzy w niezabezpieczonych miejscach na samochodzie. Więc odpryski i inne uszkodzenia po zimie, będą już nosiły już rdzawe znamiona, które będą się z czasem powiększały. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie swojego pojazdu.

Kategorie

Panel użytkownika

Kontakt

Telefon: 574 780 502
Email: allegro@europarts.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
Sobota: 8:00-14:00